YOZGAT BOZOK ÜNİVERSİTESİ

ZİRAAT FAKÜLTESİ

Tarım Ekonomisi Programından mezun olan öğrenciler, Ziraat Mühendisi unvanı alır ve başta Tarım ve Orman Bakanlığı olmak üzere, Tarım Kredi Kooperatifleri ve Tarım Satış Kooperatifleri ve Birlikleri, Ziraat Bankası, Şeker Fabrikaları A.Ş. ve Pankobirlik gibi yerlerde yönetici, araştırmacı veya saha çalışanı olarak görev yapmaktadır.

Bölüm mezunları bitki koruma ürünleri bayii ve toptancı olarak kendi işletmelerini kurabilirler.

Tarım Ekonomisi Bölümü mezunlarının görev yaptıkları diğer kuruluşlar arasında Milli Prodüktivite Merkezi, İhracatı Geliştirme Merkezi, Ticaret Odaları, Borsalar, Sanayi Odaları, İhracatçılar Birliği, Sigorta Şirketlerinin tarımsal sanayi işletmelerinde (hububat, şeker, konserve üretimi, domates salçası, tütün, çay, un, irmik, bulgur, makarna, yem, gübre, ilaç vb.), ve son yıllarda özellikle Türkiye ve Dünya çapında büyük tohum ve ilaç şirketlerinde istihdam edilmektedir. Ayrıca bir kısım mezunlarımız özel tarım işletmelerinin yönetiminde, tarımla ilgili her türlü özel sektörde çalışabilmekte ve kendi işyerlerini kurabilmektedirler. Bölüm mezunlarımız aynı zamanda tarımsal proje büroları ya da tarımsal danışmanlık ofisleri kurabilmektedirler.

Tarım Ekonomistleri, tarım sektörünü geliştirmek, çiftçilerin yaşam düzeyini iyileştirmek ve tüketicileri aşırı fiyat artışından korumak, tarımsal ürünler dış satımını artırmak amacıyla devletin uyguladığı plan ve programlar ile ilgilenir. Bu bakımdan gerekli kriterleri yerine getiren mezunlar; DSİ Genel Müdürlüğünde, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığında, Türkiye Kalkınma Vakfında ve özel proje hazırlama bürolarında görev alabilirler. Bu alanda iyi yetişmiş elemanlara her zaman ihtiyaç duyulacaktır.

TARIM EKONOMİSİ BÖLÜMÜ